Slunce naší kůži prospívá v několika ohledech:
Pokud ji vystavíme slunci na příliš dlouhou dobu, může se snadno spálit.
Slunce vyzařuje ultrafialové (UV) záření, které má tři složky:
UVA i UVB se podílejí na vzniku poškození kůže během opalování. Kůže si pamatuje, sčítá jednotlivé efekty a tím riziko narůstá (hrozí vznik rakoviny kůže).
Ochranu před slunečním zářením dělíme na:
Je vhodné obě metody kombinovat.
Pro dostatečnou ochranu je nutné aplikovat (v závislosti na použitém faktoru a aktivitě) velkou a rovnoměrnou vrstvu přípravku několikrát denně, aby byla pokožka chráněná. Je třeba rozetřít po těle množství přípravku o objemu šesti kávových lžiček (cca 30 ml) a na obličej zhruba jednu kávovou lžičku (cca 5 ml). Speciální pozornost vyžadují místa s jizvami, znaménky a pigmentovými skvrnami.
Ochranné prostředky na opalování obsahují tzv. UV filtry, které dle účinku dělíme na:
SPF faktor (Sun Protection Factor) označuje míru ochrany před UVB zářením. Jedná se o násobek času, o který oddálíme vznik zčervenání kůže. Je potřeba vždy respektovat fototyp (reakce pokožky na slunce) daného jedince a místo samotného slunění.
Pokud máte světlý typ pleti, světlé vlasy a oči, budete potřebovat vysokou či velmi vysokou ochranu (SPF 30-50+).
Kromě ochrany před možným spálením kůže je potřeba myslet také na léky, které v současné době užíváte (např. antibiotika, protizánětlivé léky, masti či gely proti bolesti a zánětu).
Mezi 10–15 hodinou je vhodné zdržovat se ve stínu.
Převzato z ČLnK, 2. 7. 2021, PharmDr. Veronika Poloniová
31. 10. 2024
Vředová choroba gastroduodenální je onemocnění, které postihuje sliznici žaludku nebo duodena (počáteční část tenkého střeva). Vzniká v důsledku n ...
30. 9. 2024
Široký výběr zdravotnických pomůcek, prostorné kabinky i výdej zboží na poukaz. Ve Faustově domě jsme nově otevřeli prodejnu zdravotnických potřeb ...