main logo

Samoléčba

V jednotlivých tematických okruzích jsou uvedeny nejdůležitější opatření a možnosti léčby (spolu s vhodnými léčivými přípravky a způsoby podání) u nejčastějších onemocnění (nachlazení, rýma, záněty močových cest …) a symptomů (zažívací obtíže, alergie, bolesti zad a řada dalších, …), které můžete v řadě případů po konzultaci s lékárníkem nebo lékařem léčit pomocí volně dostupných přípravků v našich lékárnách.

Vždy pečlivě čtěte příbalové informace u léčivých přípravků i doplňků stravy a v případě nejasností, pochyb nebo zhoršení či přetrvávání onemocnění se obraťte na odborný zdravotnický personál.

Bolest

Bolesti vždy signalizují nějaké onemocnění nebo zdravotní problém. Proto není na místě jakékoli bolesti podceňovat a přehlížet. V případě, že vás bolí břicho, cítíte bolest za hrudní kostí nebo v zátylku/týle hlavy, která je dlouhodobá, zhoršuje se nebo se opakovaně vrací, je nutné kontaktovat lékaře, případně si zavolat rychlou záchrannou pomoc.

Těhotenství a kojení

Maminky v těchto etapách života musí pečlivě zvažovat a konzultovat veškeré léky a potravní doplňky, které se chystají užívat. Mohou totiž při nevhodném výběru léčby výrazně poškodit plod nebo kojence. Řada léčiv totiž prochází placentou nebo přechází do mateřského mléka

Trávení

Problémy s trávením bývají častým důvodem návštěvy lékárny či lékaře. Během života postihnou, byť v mírné formě, každého člověka. Zpravidla se jedná o funkční poruchy trávicího traktu. Tyto potíže vznikají v důsledku změny stravy a prostředí či určitých léků.

Nachlazení

Je sezonní virové onemocnění. K charakteristickým projevům patří zvýšená teplota, bolest v krku, rýma, kašel, bolest zad. Léčba spočívá v mírnění příznaků onemocnění. Důležitý je dostatečný přísun tekutin a také dodržování klidu na lůžku.

Alergie

Je charakterizovaná jako nepřiměřená reakce imunitního systému na látky (alergeny), se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Mezi nejčastější původce alergií patří pyly, roztoči, zvířata, léky, potraviny, plísně aj.

Močové cesty

Nejčastěji řešenou problematikou v lékárně je infekce močových cest. Kromě režimových opatření (pitný režim, hygiena a pod) lze v počátečním stadiu (pálení při močení, nucení na močení) případně i preventivně pomoci volně prodejnými přípravky.