main logo

1. 6. 2020

Lékový záznam pacienta

Placeholder

Lékový záznam pacienta

Po půlroční lhůtě, kdy měli přístup do svého lékového záznamu pouze pacienti, budou moci do lékového záznamu pacienta (LZP) nahlížet i zdravotníci – lékaři, lékárníci a kliničtí farmaceuti. Lékárníci tak spolu s ostatními lékařskými profesemi získávají nástroj, díky němuž mohou poskytovat širší poradenství ve farmakoterapii svých pacientů.

Nahlížení do LZP je pro lékaře a lékárníky možné od 1. 6. 2020, a to pouze u těch pacientů, kteří neodvolali svůj souhlas s nahlížením do LZP. Pacient má možnost zvolit, že přístup k jeho lékového záznamu bude mít jen jím určený farmaceut.

LZP je ucelený náhled na data, která již v centrálním úložišti elektronických receptů (CÚERp) jsou. Na základě přístupu lékárníka budou tato data (o předepsaných a vydaných léčivých přípravcích) pouze v danou chvíli sumarizována pro jednoho pacienta a zobrazena v lékárenském informačním systému. Takto sumarizovaná o data se nebudou ukládat ani v CÚERp, ani v lékárenském informačním systému. Po ukončení práce lékárníka s LZP náhled na LZP zmizí.
V rámci zobrazení LZP bude existovat provázání mezi předepsanými a vydanými léčivými přípravky. Základním obdobím pro zobrazení LZP budou poslední 4 měsíce, v případě potřeby půjde zobrazit data až za 1 rok (což je maximální období pro zobrazení informací vyplývající z legislativy). Data budou v takové formě, že umožní lékárenským informačním systémům vytvářet různá zobrazení – například chronologicky, nebo abecedně podle názvu léčivých přípravků.
Z výše uvedených informací tak mimo jiné vyplývá, že do LZP nebude možné nic zapisovat – LZP se pouze zobrazí a případné poznámky bude možné psát pouze k jednotlivým eReceptům. 

Výdej léků jen s průkazem totožnosti

Od 1. 6. 2020 si budou moci pacienti v lékárně vyzvednout všechny předepsané léky pomocí průkazu totožnosti. Lékárník načte číslo občanského průkazu nebo pasu pacienta a zobrazí se mu všechny platné nevydané eRecepty. Dosud bylo nutné každý eRecept načítat zvlášť z papírových průvodek, z sms zpráv či z e-mailů. 

Jak bude načítání eReceptů s dokladem totožnosti probíhat? Jednoduše!

Pacient předloží lékárníkovi občanský průkaz nebo pas. K vyzvednutí léků pak již nebude potřeba ukazovat nebo diktovat jednotlivé identifikátory několika eReceptů. To ocení především pacienti, kteří si najednou vyzvedávají léky předepsané na více receptech.
V jakých případech nebude možné osobní doklad pacienta využít?
Výdej nebude možný u pacientů, kteří nemají vystavený občanský průkaz nebo pas, což jsou nejčastěji děti. A nebude to možné také u pacientů, kteří nemají doklad u sebe, nebo u cizinců bez trvalého pobytu nebo azylu. 
Načtení eReceptu bude možné pro všechny typy strojově čitelný občanských průkazů. Těmi v dnešní době disponuje většina obyvatel. Je však potřeba zmínit, že pro občany narozené před 1. 1. 1936 platí výjimka. Tito občané nemusí mít vydaný strojově čitelný občanský průkaz.

Zdroj: ČLnK