Černý kašel (pertuse) je bakteriální, vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Charakteristické jsou silné záchvaty kašle, které mohou trvat až řadu týdnů a výrazně tak ovlivňují kvalitu života.
Přenáší se kapénkovou infekcí, proto je důležité dodržovat základní hygienická opatření:
Inkubační doba je 6-21 dnů. Nemocný člověk je nejvíce infekční v prvních 2 týdnech (někdy i déle) a je nezbytné ho izolovat od ostatních.
Rizikovou skupinou jsou především novorozenci, starší lidé, chronicky nemocní jedinci s astmatem či CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) a těhotné ženy.
Černý kašel obvykle začíná jako běžné respirační onemocnění s rýmou, lehkým kašlem a zvýšenou teplotou. Později dochází ke křečovitým záchvatům suchého kašle a nemocný se často nemůže nadechnout. Během záchvatů se může objevit zvracení, krvácení z nosu či do spojivek, hubnutí a celkové vyčerpání.
Mezi závažnější komplikace můžeme řadit zápal plic, zlomená žebra, krátkodobou neschopnost se nadechnout, vznik kýly aj. V případě těžkého průběhu je nutná hospitalizace v nemocnici.
Nemoc se diagnostikuje podle klinických projevů a laboratorních vyšetření (výtěr ze zadní stěny nosohltanu, sérologické vyšetření krve).
Léčba černého kašle patří vždy do rukou lékaře a spočívá v cílené léčbě antibiotiky (nejčastěji makrolidy). V případě včasného rozpoznání redukují trvání, závažnost a zkracují dobu, po kterou je člověk nakažlivý. V rámci podpůrné léčby je vhodné dbát na dostatečný přísun tekutin, klid a pro usnadnění dýchání pravidelně větrat, event. zvlhčovat vzduch v místnosti.
Nejúčinnější formou prevence je vakcinace. Poskytuje však pouze časově omezenou ochranu a je tedy nezbytné přeočkování.
Volně dle webového portálu SZÚ, NZIP a Evropského informačního portálu o očkování, 19.3.2024
30. 11. 2024
V rámci měsíce listopadu (18. – 24. 11. 2024) proběhl světový antibiotický týden, který každoročně upozorňuje na riziko antibiotické rezistence. V ...
31. 10. 2024
Vředová choroba gastroduodenální je onemocnění, které postihuje sliznici žaludku nebo duodena (počáteční část tenkého střeva). Vzniká v důsledku n ...