S příchodem podzimu přichází také období nachlazení, chřipky a dalších viróz. Zejména chřipka bývá často podceňována a zaměňována za obyčejné nachlazení. Její průběh je však nepředvídatelný a může skončit hospitalizací nebo smrtí. Každoročně má na svědomí až 2 tis. úmrtí.
Chřipka je vysoce infekční virové onemocnění s rychlým nástupem doprovázené horečkou, zimnicí, bolestmi (hlavy, kloubů, svalů) a výraznou únavou. Virus se šíří kapénkami (nejvíce kýcháním a mluvením), může ulpívat také na předmětech (kontakt s nemocným).
Zásadní roli v ochraně před chřipkou (a také před onemocněním COVID-19) hraje prevence.
Je důležité myslet na:
Nejúčinnější ochranou je však očkování.
Chřipka se v ČR vyskytuje každoročně v zimních měsících (hlavně mezi prosincem a březnem). Očkování je proto vhodné na podzim před začátkem chřipkové sezóny.
Výroba vakcín se každý rok opakuje, protože virus chřipky se neustále mění a složení je nutné přizpůsobit očekávaným variantám viru.
Chřipka postihuje všechny věkové skupiny populace a průběh je značně variabilní. Závažně probíhající onemocnění se může vyskytnout nejen u chronicky nemocných osob a seniorů, ale i u zdravých dětí nebo dospělých.
Vakcínu proti chřipce (VAXIGRIP TETRA) si můžete vyzvednout v lékárnách VFN.
Převzato z webového portálu České lékárnické komory, 25.10.2022
30. 6. 2025
Nezastupitelná role hořčíkuHořčík (neboli magnesium) se nejčastěji vyskytuje ve formě hořečnatého kationtu Mg2+ a je součástí i aktivátorem ví ...
30. 5. 2025
Jak na sennou rýmu?Senná rýma je zánětlivé onemocnění nosní sliznice vyvolané nepřiměřenou reakcí imunitního systému na cizorodá tělesa. Nejča ...