main logo

28. 6. 2023

Dostupnost léků

Placeholder

Nejčastější příčinou výpadků léčiv v poslední době je převis poptávky nad nabídkou. Poptávka je enormně vysoká a je vyšší než plánovaná spotřeba na aktuální rok. K narušení globálních dodavatelských řetězců (problémy s obalovým materiálem, karantény zaměstnanců, uzavřené továrny a přístavy apod.) došlo již během covidové pandemie a situace se zatím ještě nestabilizovala.

Dostupnost léčivých přípravků v ČR může být do budoucna ovlivněna také tlakem na co nejnižší cenu. Je nezbytné vnímat český lékový trh v kontextu evropského trhu a konkurenceschopnost jednotlivých členských států. Nejde pouze o cenu za krabičku, ale také o náklady s tím spojené (včetně navýšení cen energií), resp. profitabilitu. Je tedy k zamyšlení, zda je horší si připlatit nebo léčivo nemít k dispozici vůbec. Může se stát, že pokud je léčivý přípravek dlouhodobě nerentabilní, nemusí již být v budoucnu na trh uváděn (nebezpečí – pokud neexistuje jiná alternativa). Je zřejmé, že čím je menší počet brandů u jedné molekuly, tím je větší riziko nenahraditelných výpadků.

Úloha lékárníka v této situaci je náročnější, než se může na první pohled zdát. Pokud se nepodaří v distribuci dohledat konkrétní léčivý přípravek, většinou je k dispozici generická náhrada. V případě, že není tato varianta možná, je nezbytné kontaktovat ošetřujícího lékaře (podat informace týkající se délky výpadku dle SÚKLu a navrhnout možnosti farmakoterapie).

Mezi nedostatkové léčivé přípravky patří především penicilinová antibiotika, ale také některá antidiabetika, antihypertenziva, centrální myorelaxans, cytostatika, apod.

Volně dle webového portálu Pharma Profit, 27.6.2023