Alergie na pyl je jednou z nejčastěji se vyskytujících alergií. Nejnižší prevalence pylové alergie je v raném dětství (do 5 let), poté prudce stoupá a maxima dosahuje v období adolescence a časné dospělosti.
Alergie představuje nepřiměřenou reakci imunitního systému na běžné vnější podněty. Při této přehnané reakci se v těle aktivuje a probíhá řetězcová kaskáda imunitních reakcí, která je doprovázena vyplavením histaminu a dalších chemických látek (mediátorů) do krevního oběhu. Dochází k infiltraci místa reakce buňkami zánětu a rozvíjí se alergický zánět.
Klinickými projevy jsou:
V ČR rozlišujeme tři specifická období, kdy dominují různé typy alergenů:
Režimová opatření:
Nejdůležitější je omezit kontakt s alergeny na minimum.
Mezi režimová opatření patří:
Vyplatí se sledovat pylový kalendář (informace o době kvetení) a aktuální pylové zpravodajství (týdenní monitorace výskytu pylů v ovzduší).
Farmakologická léčba:
Nejčastěji užívanou skupinou léčiv jsou tzv. antihistaminika(dostupná ve formě tablet, očních kapek aj.) a většina pacientů je pravidelně užívá po celou dobu pylové sezony. Některá z nich jsou vázaná na lékařský předpis a jiná naopak volně prodejná. Často se antihistaminika kombinují s nosními (lokálními) kortikosteroidy, aby se dosáhlo co nejlepšího výsledku. Lze také doplnit o dekongestiva (zlepšují průchodnost ucpaného nosu).
Volně dle webového portálu ČLnK pro veřejnost Lékárnické kapky, 25.5.2022
31. 10. 2024
Vředová choroba gastroduodenální je onemocnění, které postihuje sliznici žaludku nebo duodena (počáteční část tenkého střeva). Vzniká v důsledku n ...
30. 9. 2024
Široký výběr zdravotnických pomůcek, prostorné kabinky i výdej zboží na poukaz. Ve Faustově domě jsme nově otevřeli prodejnu zdravotnických potřeb ...