Repelent je chemická látka odpuzující nežádoucí hmyz. Použitím repelentu na komáry, klíšťata, mouchy a další lze předejít nejen řadě nepříjemných štípanců, ale také nemocem, které tento hmyz přenáší (např. lymská borelióza, malárie, žlutá zimnice, horečka dengue…). Funguje na principu maskování tělesného pachu, zároveň jsou nepříjemné pro hmyzí čichové buňky.
Nejčastěji se s repelenty setkáváme ve formě sprejů či rozprašovačů. Lze použít také gely, krémy, tyčinky, náramky atd. Běžně se nanáší přímo na kůži nebo oblečení.
Repelent nevydrží aktivní po celý den, je tedy nutné aplikaci opakovat (dle doporučení výrobce). Spolehlivost a délka působení závisí především na zvolené koncentraci účinné látky. Čím je látka koncentrovanější, tím déle bude repelent působit (neznamená silnější repelentní účinek).
V repelentech určených pro dospělé se nejčastěji setkáváme s látkou označovanou DEET (N,N-diethyl-meta-toluamid). Repelenty s DEET (do 30 %) mohou používat i děti od 2 let, kojící a těhotné ženy.
Nevýhodou je zřetelný zápach a možnost poškodit syntetické látky, plasty, natřené či lakované povrchy, gumu a také kůži.
Při dodržování pokynů pro aplikaci by tato látka měla být relativně bezpečná. Možná je také kombinace repelentu s insekticidem.
Pyrethroidy (permethrin, deltamethrin) – insekticidy, tzn. látky, které hmyz zabíjí. Bývají součástí repelentů určených na oděv, obuv, stany aj. Kvůli toxicitě a podezření z karcinogenity se permethrin nahrazuje deltamethrinem (vyšší účinnost proti hmyzu při nižší koncentraci).
Účinnou látkou v repelentech určených pro děti (event. jedince s citlivou pokožkou, těhotné a kojící ženy) je nejčastěji některá z následujících látek:
Předpokládá se nižší dráždivost při zachování srovnatelných repelentních vlastností jako DEET.
Další možností je použití přírodních repelentů s obsahem silně aromatických látek (např. menthol, kafr, geraniol atd.). Repelentní účinek vykazuje např. rozmarýn, levandule, máta, citronová tráva, muškát, tea tree aj. Dostupné bývají ve formě náramků či náplastí. Nevýhodou je krátkodobé působení.
Do přírody tedy vždy volíme vhodné oblečení a uzavřenou obuv. Čím větší část těla bude zahalena, tím má hmyz menší šanci zaútočit. Po návratu je pak dobré se prohlédnout.
Volně dle webového portálu ČLnK pro veřejnost Lékárnické kapky, 16.6.2022
31. 10. 2024
Vředová choroba gastroduodenální je onemocnění, které postihuje sliznici žaludku nebo duodena (počáteční část tenkého střeva). Vzniká v důsledku n ...
30. 9. 2024
Široký výběr zdravotnických pomůcek, prostorné kabinky i výdej zboží na poukaz. Ve Faustově domě jsme nově otevřeli prodejnu zdravotnických potřeb ...