main logo

EN
2. 6. 2020

Den lékáren 2020

Placeholder

Ve čtvrtek 18. června 2020 proběhne tradiční akce České lékárnické komory Den lékáren. Tento ročník bude ve znamení lékárníků a lékáren, jež patří mezi nejdostupnější zdravotnická zařízení.

Lékárny plní pro společnost mnoho funkcí. Jejich důležitost a nenahraditelnost zdůraznila koronavirová pandemie, když z ambulantního sektoru zdravotnictví zůstaly jako jediné téměř bez výjimky otevřené a zajišťovaly tak maximální dostupnost péče pro všechny své pacienty.

Jedním z hlavních úkolů lékárníků při poskytování lékárenské péče je výdej léčivých přípravků na recept i bez něj, pro jehož odborně řádné a bezpečné plnění je považován za nezbytný osobní kontakt lékárníka s pacientem. Je ovšem celá řada dalších činností a služeb, které lékárny pacientům a společnosti poskytují: příprava IPLP, poradenství a konzultace, výdej zdravotnických pomůcek, ředění antibiotických sirupů, komunikace s předepisujícími lékaři, zásobování jiných zdravotnických zařízení, kontrola a správné uchovávání léčivých přípravků, sběr nepoužitelných léků a mnoho jiných.
Téma letošního Dne lékáren je zvolen na základě aktuálního vývoje a zkušeností z předchozích několika měsíců. Snahou je vyzdvihnout důležitost osobního kontaktu a místní dostupnost lékárny pro pacienty.

Zdroj: ČLnK