Slunce naší kůži prospívá v několika ohledech:
Pokud ji vystavíme slunci na příliš dlouhou dobu, může se snadno spálit.
Slunce vyzařuje ultrafialové (UV) záření, které má tři složky:
UVA i UVB se podílejí na vzniku poškození kůže během opalování. Kůže si pamatuje, sčítá jednotlivé efekty a tím riziko narůstá (hrozí vznik rakoviny kůže).
Ochranu před slunečním zářením dělíme na:
Je vhodné obě metody kombinovat.
Pro dostatečnou ochranu je nutné aplikovat (v závislosti na použitém faktoru a aktivitě) velkou a rovnoměrnou vrstvu přípravku několikrát denně, aby byla pokožka chráněná. Je třeba rozetřít po těle množství přípravku o objemu šesti kávových lžiček (cca 30 ml) a na obličej zhruba jednu kávovou lžičku (cca 5 ml). Speciální pozornost vyžadují místa s jizvami, znaménky a pigmentovými skvrnami.
Ochranné prostředky na opalování obsahují tzv. UV filtry, které dle účinku dělíme na:
SPF faktor (Sun Protection Factor) označuje míru ochrany před UVB zářením. Jedná se o násobek času, o který oddálíme vznik zčervenání kůže. Je potřeba vždy respektovat fototyp (reakce pokožky na slunce) daného jedince a místo samotného slunění.
Pokud máte světlý typ pleti, světlé vlasy a oči, budete potřebovat vysokou či velmi vysokou ochranu (SPF 30-50+).
Kromě ochrany před možným spálením kůže je potřeba myslet také na léky, které v současné době užíváte (např. antibiotika, protizánětlivé léky, masti či gely proti bolesti a zánětu).
Mezi 10–15 hodinou je vhodné zdržovat se ve stínu.
Převzato z ČLnK, 2. 7. 2021, PharmDr. Veronika Poloniová
31. 3. 2025
Spánek je nedílnou součástí lidského života a také základní biologickou potřebou, která je nezbytná pro regeneraci organismu. Nekvalitní či nedost ...
27. 2. 2025
Stále více adolescentních uživatelů sociální sítě Tik Tok se účastní nové nebezpečné výzvy, která spočívá v polykání co největšího množství t ...