Oči jsou nejzranitelnějším smyslovým orgánem, a proto je velice důležité o ně pečovat. Nejvíce namáhané jsou především v průběhu léta. Koupání i klimatizace sice přinášejí úlevu od úmorného horka, zároveň s sebou nesou také negativní dopad na naše oči.
V mnoha případech je vhodné nejdřív navštívit lékárnu, kde je pacientovi doporučen vhodný postup samoléčby. V případě vážnějších problémů je na místě návštěva specialisty.
Obvykle dochází k podráždění a zarudnutí očí, výjimečné nejsou ani záněty spojivek či rohovky. Jedním z běžných onemocnění je tzv. syndrom suchého oka. Jedná se o multifaktoriální onemocnění způsobené nerovnováhou mezi tvorbou a odtokem slz. Ty na povrchu oka vytváří film, který obsahuje antibakteriální složky (udržují sterilitu povrchu oka). Nejčastějšími příznaky onemocnění je pálení, řezání nebo pocit přítomnosti cizího tělesa.
Pokud k podráždění nebo zánětu očí dojde, lze použít přípravky s obsahem:
K ošetření suchého oka je možné využít přípravky (oční kapky či oční gely), které zajistí tvorbu ochranného filmu. Nejběžnější jsou přípravky s hypromelózou, polyvidonem nebo carbomerem.
Oční přípravky musí být sterilní. Je tedy možné je používat po otevření pouze omezenou dobu.
V souvislosti s létem je třeba si zopakovat několik základních pravidel používání kontaktních čoček:
Volně dle webového portálu České lékárnické komory pro veřejnost Lékárnické kapky, 16.8.2021
21. 1. 2025
Rekonstrukce jedné z provozoven nemocniční lékárny ve Fakultní poliklinice VFNNemocniční lékárna ve vestibulu hlavního vchodu Fakultní po ...
31. 12. 2024
Od 1.1.2025 nás čeká zásadní změna v systému započitatelných doplatků za částečně hrazené léky. Tato novinka spočívá v tom, že pacienti při překro ...