Vředová choroba gastroduodenální je onemocnění, které postihuje sliznici žaludku nebo duodena (počáteční část tenkého střeva). Vzniká v důsledku nerovnováhy mezi agresivními a protektivními faktory. Při oslabení ochranné vrstvy hlenu může dojít vlivem zvýšené produkce kyseliny chlorovodíkové k postižení sliznice a následně ke vzniku vředu.
Příznaky:
Faktory zvyšující pravděpodobnost vzniku vředu:
Pokud máte podezření na žaludeční vřed, neváhejte příliš dlouho s návštěvou lékaře. Vyhnete se tak nepříjemným komplikacím jako je krvácení, penetrace (pronikání vředu do hloubky), perforace (proděravění stěny žaludku) či stenóza.
Konzervativní léčba má komplexní povahu. Krom medikamentózní terapie zahrnuje také režimová (tělesný i duševní klid, přiměřeně dlouhý spánek, zákaz kouření) a dietní opatření (omezení kořeněných jídel, kávy a alkoholu).
Medikamentózní léčba:
Léky s účinnou látkou omeprazol, pantoprazol a famotidin je možné v lékárnách zakoupit v nižší síle a v menším počtu tablet bez lékařského předpisu. Délka léčby bez dohledu lékaře nesmí přesáhnout 14 dní.
Tyto přípravky mohou omezit vstřebávání jiných léků. Poraďte se proto se svým lékařem nebo lékárníkem.
Pokud je potvrzena přítomnost Helicobacter pylori, indikuje lékař eradikační terapii (trojkombinace inhibitoru protonové pumpy se dvěma vybranými typy antibiotik) po dobu 7-14 dnů.
Jako doplňkovou léčbu ke zklidnění žaludeční sliznice lze použít jednotlivé byliny (např. heřmánek, ibišek, řepík aj.) nebo bylinné směsi (např. žaludeční čaje).
Volně dle webového portálu České lékárnické komory pro veřejnost Lékárnické kapky, 29. 10. 2024
30. 11. 2024
V rámci měsíce listopadu (18. – 24. 11. 2024) proběhl světový antibiotický týden, který každoročně upozorňuje na riziko antibiotické rezistence. V ...
30. 9. 2024
Široký výběr zdravotnických pomůcek, prostorné kabinky i výdej zboží na poukaz. Ve Faustově domě jsme nově otevřeli prodejnu zdravotnických potřeb ...