Hojení ran závisí na mnoha faktorech, nejdůležitější je však správné ošetření.
Pravidlem číslo jedna při ošetření jakéhokoliv poranění je jeho správná dezinfekce a odstranění případných nečistot z rány. K dezinfekci pokožky nebo sliznic u člověka lze použít antiseptika dostupná ve formě sprejů, roztoků či mastí. Tyto přípravky obsahují různé účinné látky:
Obvazový materiál ránu ochrání před možnou infekcí a zajistí ideální prostředí pro proces hojení. V současné době se upřednostňuje při léčbě akutních povrchových ran metoda tzv. vlhkého hojení (lze použít mastný tyl, amorfní gel aj.). Další vhodné obvazové materiály jsou např.:
Vzniklý strup nestrháváme, odloučí se přirozeně sám.
Ve vážnějších případech řezných nebo tržných ran, které zasahují do hlubších vrstev kůže, je samozřejmostí návštěva chirurgické ambulance. V méně vážných případech lze využít náplasťové stehy (stáhnou okraje rány k sobě a umožní rychlý srůst).
Pravidelná kontrola a ošetření rány je základem rychlé a nekomplikované léčby. Ideálně jednou za 24 hodin. Staré krytí odstraníme tak, aby nedošlo k porušení nové tkáně. Je vhodné ránu umýt (odstranit odumřelé buňky a mechanické nečistoty), osušit, vydezinfikovat a opakovat celý proces.
Volně dle tiskové zprávy ČLnK ze dne 11. 6. 2021.
29. 4. 2025
Nezastupitelná role lékárníkůJiž 5 let mají lékárníci možnost nahlížet do lékového záznamu pacienta (s jeho souhlasem) a přispívat tak k ...
31. 3. 2025
Spánek je nedílnou součástí lidského života a také základní biologickou potřebou, která je nezbytná pro regeneraci organismu. Nekvalitní či nedost ...