main logo

31. 5. 2024

Aktivita klíšťat narůstá

Placeholder

Vzhledem k brzkému příchodu jara a mírné zimě, útočí letos klíšťata mnohem dříve. Začínají stoupat nejen počty infikovaných parazitů, ale také případy lymské boreliózy. Infikovaná klíšťata se nyní hojně objevují v městských parcích, lesoparcích, zahradách a sídlištní zeleni v centrech měst.

Obecně lze říct, že se jim nejlépe daří v teplém a vlhkém prostředí. Naopak jim nesvědčí suchá, osluněná a holá místa.

Jejich aktivita se dle stupnice Českého hydrometeorologického ústavu již řadu týdnů pohybuje kolem čísla 3, tzn. středně velké riziko napadení.

Lidé by tedy neměli:

  • sedat či lehat na zem (ani s podložkou),
  • vstupovat volně do trávy, bylinné vegetace a křoví,
  • podceňovat situaci a používat repelent, který lze nanést na oblečení aj.

Nezbytná je v tomto případě též důkladná prohlídka těla (ideálně ráno i večer). Stále platí, že čím dřív se podaří klíště odstranit, tím je riziko přenosu infekce nižší. Nezapomínejte také, že klíště se může pohybovat delší dobu, než se přichytí.

Jelikož očkování proti lymské borelióze stále není k dispozici, je vhodné připomenout očkování proti další ze závažných infekcí – klíšťové encefalitidě. Očkovat se můžete v ordinaci praktického lékaře nebo očkovacím centru. Očkovaní je nezbytné opakovat ve stanovených intervalech.

Vzhledem ke zjištění odborníků by lidé měli více uvažovat nad možnostmi prevence a ochrany sebe i svých čtyřnohých mazlíčků.

Zdroje: https://www.avcr.cz/, https://www.nzip.cz/.