main logo

22. 3. 2024

Černý kašel na vzestupu!

Placeholder

Černý kašel (pertuse) je bakteriální, vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Charakteristické jsou silné záchvaty kašle, které mohou trvat až řadu týdnů a výrazně tak ovlivňují kvalitu života.

Přenáší se kapénkovou infekcí, proto je důležité dodržovat základní hygienická opatření:

  • časté mytí rukou,
  • zakrývání úst při kašli,
  • časté větrání,
  • dezinfekce dotykových ploch,
  • respirátor do veřejných prostor atd.

Inkubační doba je 6-21 dnů. Nemocný člověk je nejvíce infekční v prvních 2 týdnech (někdy i déle) a je nezbytné ho izolovat od ostatních.

Rizikovou skupinou jsou především novorozenci, starší lidé, chronicky nemocní jedinci s astmatem či CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc) a těhotné ženy.

Černý kašel obvykle začíná jako běžné respirační onemocnění s rýmou, lehkým kašlem a zvýšenou teplotou. Později dochází ke křečovitým záchvatům suchého kašle a nemocný se často nemůže nadechnout. Během záchvatů se může objevit zvracení, krvácení z nosu či do spojivek, hubnutí a celkové vyčerpání.

Mezi závažnější komplikace můžeme řadit zápal plic, zlomená žebra, krátkodobou neschopnost se nadechnout, vznik kýly aj. V případě těžkého průběhu je nutná hospitalizace v nemocnici.

Nemoc se diagnostikuje podle klinických projevů a laboratorních vyšetření (výtěr ze zadní stěny nosohltanu, sérologické vyšetření krve).

Léčba černého kašle patří vždy do rukou lékaře a spočívá v cílené léčbě antibiotiky (nejčastěji makrolidy). V případě včasného rozpoznání redukují trvání, závažnost a zkracují dobu, po kterou je člověk nakažlivý. V rámci podpůrné léčby je vhodné dbát na dostatečný přísun tekutin, klid a pro usnadnění dýchání pravidelně větrat, event. zvlhčovat vzduch v místnosti.

Nejúčinnější formou prevence je vakcinace. Poskytuje však pouze časově omezenou ochranu a je tedy nezbytné přeočkování.

Volně dle webového portálu SZÚ, NZIP a Evropského informačního portálu o očkování, 19.3.2024