Chřipka je nakažlivé virové onemocnění způsobené RNA viry a přenáší se tzv. kapénkovou infekcí (kašlem, smrkáním či kýcháním). Objevuje se pravidelně v podobě každoročních epidemií.
Projevuje se komplexními příznaky:
Závažnost onemocnění se může lišit (od absence příznaků až po závažné projevy nemoci).
Mezi ohrožené skupiny patří:
Nejúčinnějším způsobem prevence chřipky je očkování.
Další formy prevence:
Léčba:
Chřipku léčíme převážně symptomaticky a výběr terapie závisí na povaze převládajících příznaků. Ke snížení horečky a léčbě bolesti je vhodné použít přípravky s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo kyseliny acetylsalicylové (ne dětem do 16 let). K dispozici jsou také kombinované přípravky, ve kterých se krom hlavní účinné látky zmíněné výše objevuje také vitamin C, kofein, sympatomimetikum, antitusikum, expektorans a antihistaminikum. Převážně se jedná o přípravky volně prodejné. Zvláštní skupinu tvoří přípravky s obsahem pseudoefedrinu určené pro tzv. výdej s omezením (bez lékařského předpisu + předložení občanského průkazu).
Jako doplňkovou léčbu lze použít fytofarmaka nebo homeopatika.
Nezbytnou součástí léčby je klid na lůžku, dostatek spánku a tekutin.
Dalším způsobem léčby chřipky je kauzální léčba antivirotiky. Ty bývají předepisovány zejména rizikovým pacientům, u kterých hrozí závažný průběh onemocnění (individuálně dle uvážení lékaře). Někdy je nutné např. i podávání kyslíku (kyslíkové brýle).
Volně dle webového portálu České lékárnické komory pro veřejnost Lékárnické kapky, 25.9.2023
30. 11. 2024
V rámci měsíce listopadu (18. – 24. 11. 2024) proběhl světový antibiotický týden, který každoročně upozorňuje na riziko antibiotické rezistence. V ...
31. 10. 2024
Vředová choroba gastroduodenální je onemocnění, které postihuje sliznici žaludku nebo duodena (počáteční část tenkého střeva). Vzniká v důsledku n ...