Alergie na pyl je jednou z nejčastěji se vyskytujících alergií. Nejnižší prevalence pylové alergie je v raném dětství (do 5 let), poté prudce stoupá a maxima dosahuje v období adolescence a časné dospělosti.
Alergie představuje nepřiměřenou reakci imunitního systému na běžné vnější podněty. Při této přehnané reakci se v těle aktivuje a probíhá řetězcová kaskáda imunitních reakcí, která je doprovázena vyplavením histaminu a dalších chemických látek (mediátorů) do krevního oběhu. Dochází k infiltraci místa reakce buňkami zánětu a rozvíjí se alergický zánět.
Klinickými projevy jsou:
V ČR rozlišujeme tři specifická období, kdy dominují různé typy alergenů:
Režimová opatření:
Nejdůležitější je omezit kontakt s alergeny na minimum.
Mezi režimová opatření patří:
Vyplatí se sledovat pylový kalendář (informace o době kvetení) a aktuální pylové zpravodajství (týdenní monitorace výskytu pylů v ovzduší).
Farmakologická léčba:
Nejčastěji užívanou skupinou léčiv jsou tzv. antihistaminika(dostupná ve formě tablet, očních kapek aj.) a většina pacientů je pravidelně užívá po celou dobu pylové sezony. Některá z nich jsou vázaná na lékařský předpis a jiná naopak volně prodejná. Často se antihistaminika kombinují s nosními (lokálními) kortikosteroidy, aby se dosáhlo co nejlepšího výsledku. Lze také doplnit o dekongestiva (zlepšují průchodnost ucpaného nosu).
Volně dle webového portálu ČLnK pro veřejnost Lékárnické kapky, 25.5.2022
24. 5. 2023
Jedná se o alergické onemocnění nosní sliznice a jeho hlavními příznaky jsou: dráždění nosní sliznice,zvýšená produkce vodnatých hlenů,kýchání, ...
25. 4. 2023
Dne 21. 4. 2023 do nemocniční lékárny zavítala farmaceutická vědecká návštěva. Nemocniční lékárna spolu s dalšími útvary nemocnice pro ni při ...