main logo

EN
28. 2. 2022

Péče o nosní sliznici

Placeholder

Nosní sliznice je vstupní branou do organismu nejen pro vzduch, ale také pro mikroorganismy, prachové částice, pyly a alergeny.

Výplach nosu je vhodný jako součást každodenní hygieny a také jako způsob, jakým lze eliminovat riziko nákazy a zmírnit příznaky respiračních onemocnění (chřipka, nachlazení, COVID-19).  

Podle koncentrace rozlišujeme dva typy roztoků:

  • izotonický (fyziologický) – má stejnou koncentraci soli jako buňky lidského těla. Lze ho tedy použít při prevenci, slabé rýmě a alergiích;
  • hypertonický – má vyšší koncentraci soli než lidské buňky. Přináší úlevu při rýmě a pocitu ucpaného nosu nebo při akutním zánětu nosní sliznice a vedlejších nosních dutin.

Existují tři základní typy výplachů:

  • sprej s mechanickým rozprašovačem,
  • tlaková nádobka,
  • konvička na výplachu nosu.

Pomocí spreje s mechanickým rozprašovačem lze aplikovat jen menší dávku, takže se očistí pouze přední část nosu a výplach není tak intenzivní. Na dutiny a zadní rýmu je doporučeno použít tlakovou nádobku nebo konvičku.

Cílem je odstranit z nosu a přilehlých dutin co nejvíce alergenů (pylu, prachu…) a patogenních mikroorganismů. Výplachem lze odstranit také nečistoty, odumřelé buňky a přebytečný hlen.

Volně dle webového portálu České lékárnické komory, 28.2.2022